Historie
Začátky
Punková subkultura vznikla v druhé polovině 70. let 20. století v USA a Velké Británii. Byla reakcí na stávající hudební scénu a sociální situaci té doby. V této době dominovala recese, nezaměstnanost, politické a ekonomické krize včetně sociálních a kulturních problémů.
V USA punková hudba začala vznikat na východě, kde se v roce 1974 v newyorské čtvrti Queens zformovala skupina The Ramones. Své první album vydali v roce 1976 a stalo se inspirací pro další hudebníky, kteří se spojili do punkového hnutí. Dalšími významnými skupinami z tohoto období byly například The Clash, Sex Pistols nebo The Damned.
V Británii byla punková hudba velmi politická a revoluční. Vznikla za vlády Margaret Thatcherové. Britská punková scéna se vyvinula v různých směrech, která zahrnovala např. anarcho-punku, post-punku a podobné další nové vlny.
V této době byl punk spojován s politickým a společenským aktivismem, a často kritizovala tradiční hodnoty. Např. punkoví hudebníci a fanoušci se často stavěli proti autoritám, rasismu, sexismu a konzumnímu způsobu života.
Punková subkultura se hlavně v minulosti vyznačovala nekonformitou, kreativitou a odmítáním mainstreamových hodnot. Punkové oblečení bylo většinou výrazné a svým způsobem i provokativní. Mezi typické oblečení patřily kožené bundy, výšivky, nášivky a podobně. Punkoví fanoušci si často barvili vlasy do jasných barev, nosili piercingy, nechali si dělat tetování a věnovali se anarchismu a aktivismu.
Punková subkultura a hudba se postupně rozšířily po celém světě, ovlivnily mnoho dalších hudebních žánrů a subkultur, včetně grunge, hardcore, alternative rocku a indie rocku. Také si získaly velkou popularitu u mladých lidí, zejména v 80. letech.
80. léta
Během 80. let se punková hudba stala komerčnější a mainstreamovější. Mnoho punkových hudebníků a fanoušků se však od mainstreamu odvrátilo a začalo se věnovat undergroundovým alternativním hudebním scénám. V této době se punková hudba rozšířila i do dalších zemí, jako je například Japonsko, Austrálie, Německo, Francie a Brazílie.
Punková subkultura se v této době stala velice globální a ovlivnila mnoho oblastí kultury, včetně módy, filmu, umění a literatury.
90. léta
V 90. letech punková hudba zažila novou vlnu popularity, s nástupem skate punku, pop punku a punk rocku. V této době se punková hudba stala více komerční a mnoho starších punkových fanoušků se cítilo zklamáno z tohoto vývoje.
Skate punk a pop punk se staly populárními podžánry punku, díky kapelám jako Green Day, Blink-182, Offspring a dalším. Tyto kapely se dostaly na vrchol hudebních žebříčků a staly se součástí hlavního proudu hudebního průmyslu.
Hardcore punk se stal také stále populárnějším, s kapelami jako Bad Brains, Minor Threat a Black Flag. Tyto kapely hrály rychlý, agresivní a intenzivní styl punku, který se stal inspirací pro mnoho dalších kapel a hudebních žánrů.
Punková subkultura se i tak ale nadále vyvíjela a vznikaly nové subkultury, jako například hardcore punk, straight edge, emo a crust punk. Mnoho punkových fanoušků se také stalo aktivisty, bojujícími za lidská práva, animal rights a ochranu životního prostředí.
21. století
V 21. století se punková hudba a subkultura stále vyvíjí a přináší nové nápady a zvuky. Punkové kapely a fanoušci stále bojují proti společenským a politickým problémům a využívají svou hudbu a umělecké výrazy k vyjádření svých názorů.
Díky internetu se punková hudba a subkultura mohou šířit po celém světě a spojovat lidi z různých zemí a kultur. Punkové kapely a fanoušci také využívají sociální sítě a digitální média k organizování akcí a protestů.
Punková hudba a subkultura se stále drží svých kořenů nezávislosti, kreativity a politického aktivismu proto i punková scéna stále přináší nové vize a perspektivy, a díky tomu se stává silným a trvalým hudebním a kulturním hnutím.